Už v 19. století přišli Czerninové na to, že by vůbec nebylo špatné vybudovat si poblíž Chudenického zámku ještě sídlo využívané k odpočinku a péči o zdraví. Tehdejší majitel panství, Jan Rudolf Czernin, nechal na jihozápad od Chudenic, v místech, kde stávala kaplička střežící léčivý pramen, postavit lázeňský dům. V jeho bezprostředním okolí nechal vybudovat park, a to ne ledajaký. Romantické průhledy krajinou, pohodlné pěšinky i lavičky, které přímo vybízely k posezení a obdivování dřevin tuzemských i cizokrajných - to vše bylo velmi pečlivě promyšleno a naplánováno. Park je dodnes evropským unikátem a jeho rozloha cca 12 ha zůstala zachována.
Syn Jana Rudolfa, Eugen Czernin, v budování parku vášnivě pokračoval, dokonce zde nechal zřídit školku pro vypěstování a dopěstování dřevin. Tak velkolepému parku ovšem malý lázeňský dům nevyhovoval a byl proto v letech 1849 - 1859 přestavěn na prostorný a vzdušný letní zámeček. Jako vychovatel dětí Czerninů zde pobýval i Josef Dobrovský a pohodlí zámečku svého času zakusili i František Palacký, Ladislav Čelakovský nebo třeba Jan Erazim Vocel.
Velkou chloubou zdejšího parku se však stala Americká zahrada - velkolepé arboretum, které ve své době nemělo obdoby. Sám název napovídá, odkud byly dřeviny dovezeny - ta dnes nejslavnější dokonce už v roce 1844. Jedná se o monumentální douglasku tisolistou, zřejmě vůbec nejstarší exemplář na evropském kontinentě.
Až se půjdete do parku projít, oceníte jistě směrové ukazatele, díky nimž neminete žádný pozornosti hodný objekt. Ani slavná jezírka, kterým zjitřená fantazie Jaroslava Kvapila vyčarovala bledou a nešťastně zamilovanou Rusalku. Jezírka dnes nesou právě Kvapilovo jméno. Až je uvidíte na vlastní oči, pochopíte, že si o podobný příběh skutečně říkala. Dnes je opět zámek Lázeň majetkem rodu Czerninů a prochází pozvolnou rekonstrukcí. Není veřejně přístupný, ale do krásného parku je vstup volný a jeho návštěva rozhodně stojí za to.